VSYNC

«1
Borzywit-CNP-
412 postsMember, Battlefield, Battlefield 3, Battlefield 4, Battlefield Hardline, Game Changer, Battlefield 1 Posty: 490 Member
Ta dyskusja została utworzona z komentarzy wydzielonych z: Battlefield 1 jesienna Aktualizacja 15112016.

image image

Komentarz

• AgentBartezz
    415 postsMember, Battlefield, Battlefield 3, Battlefield 4, Battlefield Hardline, Battlefield 1, BF1IncursionsAlpha, Battlefield V Posty: 416 Member
    xSzaty napisał użytkownik: »
    Ta poprawka to jeden wielki ☹☹☹☹, było dobrze, to musieli ☹☹☹☹. Grać się nie da, na niektórych mapach mam 45 kl.

Racja, drop fpsów jest tragiczny po aktualizacji. Ale ja mam zgoła inne pytanie. Czemu nie korzystacie z VSync i walczycie o każdego jednego fpsa?? OK, wiem chodzą legendy o input lagu - ale o ile w CS:GO jest to rzeczywiście problem, w żadnym BFie - przynajmniej u mnie oczywiście - coś takiego nigdy nie występowało. Zakładając, że ktoś ma monitor 60Hz, to płynność przy 60fpsach jest przepiękna, o wiele lepsza niż przy 80-90 czy 120.
    AgentBartezz napisał użytkownik: »
    Ta poprawka to jeden wielki ☹☹☹☹, było dobrze, to musieli ☹☹☹☹. Grać się nie da, na niektórych mapach mam 45 kl.

Racja, drop fpsów jest tragiczny po aktualizacji. Ale ja mam zgoła inne pytanie. Czemu nie korzystacie z VSync i walczycie o każdego jednego fpsa?? OK, wiem chodzą legendy o input lagu - ale o ile w CS:GO jest to rzeczywiście problem, w żadnym BFie - przynajmniej u mnie oczywiście - coś takiego nigdy nie występowało. Zakładając, że ktoś ma monitor 60Hz, to płynność przy 60fpsach jest przepiękna, o wiele lepsza niż przy 80-90 czy 120.

Proszę, nawet nie pisz mi o vsync włączonym, to już wolę budyniem się oblać. Vsync i płynność, to jak gracz 4fun i inteligencja, oksymoron.

~~ Pecetowiec od zarania dziejów. ~~ Gram bez spiny, zabijam klawiszem Q ~~ Sprawdź się w Zula Europe ~~

• AgentBartezz
    415 postsMember, Battlefield, Battlefield 3, Battlefield 4, Battlefield Hardline, Battlefield 1, BF1IncursionsAlpha, Battlefield V Posty: 416 Member

Proszę, nawet nie pisz mi o vsync włączonym, to już wolę budyniem się oblać. Vsync i płynność, to jak gracz 4fun i inteligencja, oksymoron.

Ale ja mówię z pełną odpowiedzialnością za moje słowa. Mogę Ci wrzucić filmik z OBSa. W BF1 wyciągam spokojnie ze 100 fpsów na swoim sprzęcie bez vsync, w BF3 200 bez problemu, ale widzę jak się obraz ścina. A, że dla mnie płynność to sprawa kluczowa to mnie to irytuje. Ale stoi za tym prosta matematyka - mając monitor 60Hz tylko tyle klatek jest w stanie wyświetlić, a gdy komputer generuje 180 to monitor wyświetla co trzecią, o czym pewnie wiesz bo nie raz to było wałkowane. I to widać. Wolałbym tej VSync nie używać, ale dziwne jest to, że ograniczenie komendą nigdy nie daje tej płynności, którą zapewnia VSync. Próbowałem to we wszystkich BFach, a nawet i Battlefroncie i to na ciągle modyfikowanym kompie - więc zakładam że jest to "zasługa" Frostbite. Rozumiem, że u Ciebie sytuacja może wyglądać inaczej.

@I_November_I
    Czarny medyk to nie poprawność polityczna tylko LEGENDA Battlefielda :smiley:
    Ale ja mówię z pełną odpowiedzialnością za moje słowa. Mogę Ci wrzucić filmik z OBSa. W BF1 wyciągam spokojnie ze 100 fpsów na swoim sprzęcie bez vsync, w BF3 200 bez problemu, ale widzę jak się obraz ścina. A, że dla mnie płynność to sprawa kluczowa to mnie to irytuje. Ale stoi za tym prosta matematyka - mając monitor 60Hz tylko tyle klatek jest w stanie wyświetlić, a gdy komputer generuje 180 to monitor wyświetla co trzecią, o czym pewnie wiesz bo nie raz to było wałkowane. I to widać. Wolałbym tej VSync nie używać, ale dziwne jest to, że ograniczenie komendą nigdy nie daje tej płynności, którą zapewnia VSync. Próbowałem to we wszystkich BFach, a nawet i Battlefroncie i to na ciągle modyfikowanym kompie - więc zakładam że jest to "zasługa" Frostbite. Rozumiem, że u Ciebie sytuacja może wyglądać inaczej.
    Zgadzam się całkowicie, problem polega na tym, że jak wyjeżdżasz z vsync na forum to Cię zaraz fachowcy od wszystkiego zjedzą, bo vsync bee, musi być dużo klatek itd itp..
    Również gram z blokadą klatek, jak uwolnię to obraz szarpie, klatki skaczą między 80-100, z blokadą lub vsync jest idealnie płynnie, jednak po ostatniej aktualizacji, zaczęły się spadki klatek poniżej 60 a to już jest jakiś problem z grą, wczoraj na MonteGrappa był moment, że wyświetliło mi 27fps, to już parodia zaczyna się robić. Nie działa wyjdź pomiędzy rundami, wskakuje ekran wczytywania i nic się nie da zrobić jedynie zamknąć grę ctrl+alt+del. Brak hitmarkerów gdy trafiamy z działka w bombowcu inny samolot.

• xSzaty
    987 postsMember, Battlefield, Battlefield 3, Battlefield 4, Battlefield Hardline, Game Changer, Battlefield 1 Posty: 1,026 Game Changer
    AgentBartezz
    Masz w 100% rację. Specjalnie sobie włączyłem vsync. Jeżeli chodzi o poruszanie się postacią, mniejsze skoki CPU, to faktycznie vsync pomaga. Gdybym grał w wyścigi, platformówkę, to spokojnie można włączyć vsync.
    Ale jeżeli chodzi o celowanie, a dokładniej ogólnie ruch myszką, to jest budyń a dokładnie kisiel (budyń jest zbyt gęsty jednak). Bardzo to przypomina namierzanie celu jak na konsoli, niż grę na pececie. Wolisz grać z włączonym vsync? Twój wybór, dla mnie to dalej jest nie do przyjęcia, ale ze względu na celowanie.

BlueTiger07
    Gdybyś przeczytał tyle bzdur, co ja na tym forum, to byś zrozumiał moje podejście do Ciebie, jesteś jednym z takich pisorzy, co to powtarzają opinie za innymi, bez posiadania własnego zdania. Nie sprawdzisz, nie poczytasz, tematu nie ogarniasz ale się mundrzysz.
    Więc dla twojej informacji, tak - dla mnie musi być dużo klatek, tak wygląda dla mnie komfort grania. I guzik mnie obchodzi, co taki gostek jak ty ma do przekazania. Możesz skorzystać z tego, co piszę tu i ówdzie i zaoszczędzić sobie czas na poszukiwaniu rzetelnej informacji, albo możesz całkowicie zignorować, co tu piszę i czytać specjalistów, co to swoją wiedzę opierają na COPY/PASTE. Dla mnie to bez znaczenia, co wybierzesz.
    EOT

~~ Pecetowiec od zarania dziejów. ~~ Gram bez spiny, zabijam klawiszem Q ~~ Sprawdź się w Zula Europe ~~

• BlueTiger07
    365 postsMember, Battlefield, Battlefield 3, Battlefield 4, Battlefield Hardline, Battlefield 1, Battlefield V Posty: 371 Member
    BlueTiger07
    Gdybyś przeczytał tyle bzdur, co ja na tym forum, to byś zrozumiał moje podejście do Ciebie, jesteś jednym z takich pisorzy, co to powtarzają opinie za innymi, bez posiadania własnego zdania. Nie sprawdzisz, nie poczytasz, tematu nie ogarniasz ale się mundrzysz.
    Więc dla twojej informacji, tak - dla mnie musi być dużo klatek, tak wygląda dla mnie komfort grania. I guzik mnie obchodzi, co taki gostek jak ty ma do przekazania. Możesz skorzystać z tego, co piszę tu i ówdzie i zaoszczędzić sobie czas na poszukiwaniu rzetelnej informacji, albo możesz całkowicie zignorować, co tu piszę i czytać specjalistów, co to swoją wiedzę opierają na COPY/PASTE. Dla mnie to bez znaczenia, co wybierzesz.
    EOT
    Naczytałeś się bzdur na forum i co, do mnie masz pretensje? Ja nie mam własnego zdania? Kto tu tematu nie ogarnia? Nie wprowadzaj ludzi w błąd. Na wielu forach pisałem i muszę powiedzieć, że na każdym zawsze znajdzie się jeden najmądrzejszy, który z braku argumentów zrobi offtop, żeby napisać, że ktoś jest idiotą. Może wyjdź na świeże powietrze, zamiast czytać bzdury na forum bo zaczynam się martwić, że jeszcze ci psychika siądzie. Od premiery pisałem w kilku tematach o vsync, blokadzie klatek i najważniejszej kwestii czyli monitorze i odświeżaniu, ale wejdzie taki xSzaty co wszystkie rozumy zjadł z budyniem i nie pogadasz.

• AgentBartezz
    @xSzaty
    Może być i kisiel :D I zgadzam się z tym, nie wyobrażałem sobie grania z vsync właśnie ze względu na problemy z celowaniem po doświadczeniach z innych gier - głównie CS:GO, tam różnica jest kolosalna i kisiel to mało powiedziane. Więc było dla mnie logiczne, że i podobnie będzie w BFie. Ale o dziwo spróbowałem i nie czuje żadnej różnicy Z czy BEZ i nie za bardzo rozumiem tego fenomenu.
    edytowano listopad 2016
    @LukaszX1992
    Może jakbyś przeczytał uważnie to byś się domyślił, że jestem "ogarniętym" jak to nazywasz graczem.
    Nie trzeba być ogarniętym graczem, wystarczy być ogarniętym człowiekiem albo po prostu wiedzieć co to jest, A ja jestem z zainteresowania, zawodu i wykształcenia informatykiem i takie pojęcia jak VSync zjadam na śniadanie. Nie każe nikomu grać z VS, zwracam tylko uwagę, żeby się przed tym szaleńczo nie wzbraniać bo tak mówią. Wiele rzeczy mówią, a jak się samemu spróbuje to się okazuje, że jest zdecydowanie inaczej.
    Nie ma żadnej różnicy w celowaniu z włączonym vsync i dotyczy to każdego battlefielda.
  • AgentBartezz
    Nie ma U CIEBIE, pamiętaj o tym.
    Dokładnie, to że Tobie nie robi różnicy, nie znaczy, że u innych tej różnicy nie ma. Wyraźnie napisałem w swojej wcześniejszej wypowiedzi, że specjalnie włączyłem vsyn, żeby sprawdzić i nie być gołosłownym.

• BlueTiger07
    365 postsMember, Battlefield, Battlefield 3, Battlefield 4, Battlefield Hardline, Battlefield 1, Battlefield V Posty: 371 Member
    Zgadza się, nie ma U MNIE różnicy, ale jeśli ktoś odczuwa różnicę to od czego to w takim razie zależy? Aktualnie gram z wyłączonym vsync ale z blokadą klatek.
  • Cobra_o7o
    40 postsMember, Battlefield, Battlefield 3, Battlefield 4, Battlefield 1, Battlefield V Posty: 40 Member
    Jedni wiedzą różnicę, inni nie. Ci pierwsi nie widzieli jak CRT w 60hz miga, ci drudzy odbierali to jak lampę stroboskopową. Ale gdy tym pierwszym przedstawiło się monitor na 85hz to wyrażali subiektywnie zadowolenie z tej zmiany.

To że ktoś nie należy do tej pierwszej grupy, nie oznacza że jemu nie robi różnicy, bo robi. Tyle że jej nie wykorzystuje przez co, nie odczuwa.
  • BercikBEATB0X
    3 postsMember, Battlefield, Battlefield 3, Battlefield 4, Battlefield Hardline, Medal of Honor Warfighter, Battlefield 1 Posty: 3 Member
    Znalazłem solucje na naprawienie tego problemu. Panel Sterowania-Programy-Battlefield 1-Odinstaluj. Potem wchodzicie na Steam i pobieracie Counter Strike Global Offensive. Działa 100%
  • MarcinHD1
    257 postsMember, Battlefield, Battlefield 3, Battlefield 4, Battlefield Hardline, Battlefield 1, Battlefield V Posty: 270 Member
    Coś wam powiem. Granie z VSYNC ON vs VSYNC OFF robi różnicę i jest to fakt niepodważalny. Jak różnicy nie widzisz i nie czujesz to poprostu nie jesteś w stanie jej wychwycić lub jest ona marginalna. Wiele zależy od silnika gry.
    Jeżeli ktoś nie widzi / nie czuje to niech zrozumie, że jak czegoś nie widać to nie znaczy, że to nie istnieje. Internet do tej pory jest pełen biadolenia najwyższego stopnia, że nie ma różnicy miedzy monitorem 60 Hz, a 144 Hz. A największy rodzynek to co jakiś czas pojawiające się info, że człowiek i tak nie widzi więcej niż około 30 fps.

Wychwytywanie takich różnic zależy od możliwości mózgu. Każdy człowiek inaczej reaguje na takie rzeczy jak FPS / Hz / input lag.
  • ALIENvPL
    1 postsMember, Battlefield, Battlefield 3, Battlefield 4, Battlefield 1 Posty: 2 Member
    edytowano listopad 2016
    Nigdy nie używałem w żadnej grze Vsync bo źle mi się grało. Dobrze mi się grało z 100FPS zwyższ. Ale jeśli chodzi o BF1 to sytuacja jest dziwna ale bardzo dobra, mianowicie, Vsync mam włączony przez sterowniki nvidi czyli: Vertical sync ustawiony na wartość Adapcyjny. Mało tego po tych ustawieniach FPS nie spadają poniżej 60 FPS!!!!. Gdzie normalnie spadały mi do 40 FPS!!!. Nie mam włączonego Vsync w ustawiniach gry. Proponuje spróbować. I ze stałą ilością FPS 60 gra chodzi płyniej niż z 80/100 FPS. Także jest w tym prawda.
  • BlueTiger07
    edytowano listopad 2016
    ALIENvPL napisał użytkownik: »
    Ale jeśli chodzi o BF1 to sytuacja jest dziwna ale bardzo dobra, mianowicie, Vsync mam włączony przez sterowniki nvidi czyli: Vertical sync ustawiony na wartość Adapcyjny. Mało tego po tych ustawieniach FPS nie spadają poniżej 60 FPS!!!!. Gdzie normalnie spadały mi do 40 FPS!!!. Nie mam włączonego Vsync w ustawiniach gry. Proponuje spróbować. I ze stałą ilością FPS 60 gra chodzi płyniej niż z 80/100 FPS. Także jest w tym prawda.
    Adaptacyjna synchronizacja pionowa...

Dawno, dawno temu, za górami, za lasami gry były renderowane zgodnie z częstotliwością odświeżania monitora. Wówczas było to najczęściej 60 Hz. Jeżeli tylko sprzęt nie dawał rady osiągnąć takiej wydajności generowania obrazu, synchronizacja spadała do 30 Hz lub bardziej, do kolejnych wartości, przez które można podzielić 60 (czyli 20 Hz i 15 Hz). Każdy taki spadek prowadził do zacięć, „szarpania” obrazu. Powstał wówczas nowy trend generowania obrazu z wyłączoną synchronizacją. To rozwiązanie jest dobre przy stosunkowo małej liczbie klatek na sekundę, jednak przy dużej mogło powodować nakładanie się na siebie informacji z kilku klatek w jednym obrazie (ang. tearing), co oznaczało rozpraszanie użytkownika i oczywiste pogorszenie wrażeń z gry.

(Tearing oznacza przekłamanie obrazu polegające na tym, że informacja z dwóch lub więcej wygenerowanych przez źródło obrazu klatek jest wyświetlana jednocześnie w tej samej klatce monitora. Zjawisko to występuje najczęściej wtedy, gdy źródło obrazu nie jest zsynchronizowane z matrycą. Synchronizacja pionowa rozwiązuje ten problem).

Nvidia wychodzi więc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników i wprowadza adaptacyjną synchronizację pionową. Zaprezentowane wraz ze sterownikami serii 300 rozwiązanie dynamicznie włącza i wyłącza funkcję Vsync, co ma minimalizować nieprzyjemnie zacięcia i nakładanie się informacji z różnych obrazów.

Kiedy liczba klatek na sekundę spada poniżej zadanej wartości synchronizacji (najczęściej 60 kl./sek.), funkcja adaptacyjna automatycznie wyłącza Vsync, pozwalając na płynne zmniejszenie tej liczby. Gdy tylko liczba klatek na sekundę powróci do poziomu większego niż wymagany do synchronizacji, Vsync znów jest włączana.
    Funkcję tę zastosowano w sterownikach serii 300. W panelu będą dostępne dwie opcje Adaptive Vsync:

Adaptive
    Adaptive (half refresh rate).

Ta druga będzie przydatna, kiedy ogólna wydajność gry wyniesie 25–50 kl./sek., co oznacza ograniczenie synchronizacji do 30 kl./sek. PCLAB.

• AgentBartezz
    @BercikBEATB0X
    Kto tu ma jakiś problem? To jest wymiana zdań nt vsync i czytaj ze zrozumieniem bo po tym co napisałeś dajesz świadectwo że nie wiesz o co chodzi.

@The_MarTum
    Jeśli tak bardzo nie jesteś w stanie pojąć że nie chodzi tu o możliwości mózgu, z chęcią wezmę kamerę i nakręcę film jak gram. Dla człowieka z takim doświadczeniem w grach i nie tylko ma to duże znaczenie jak komputer reaguje na to robię i nie dopuściłbymcdo sytuajcji że w jakimś FPSie mój ruch myszką jest opóźniony.
    Różnica między monitorem 60Hz a 144Hz jest tylko wtedy gdy Twój komputer jest w stanie wygenerować te 144 klatki. Czy jest to warte świeczki? Tak, ale to zależy od zastosowania.
    AgentBartez - Więc sam pojmij to co napisałem. Zaznaczyłem wyraźnie, że jak nie czuć różnicy to jest zbyt marginalna lub dany egzemplarz człowieka nie potrafi jej wychwycić. Zależy od gry, zależy od osobnika. Ty to nie wszyscy.
  • AgentBartezz
    Zwracam honor, zmęczona głowa.. Doczytałem a nie zanotowałem w głowie.. Ale generalnie chodziło mi o to, że nie jest to takie niepodważalne. Skoro jest ta różnica taka że sie jej nie da wychwycić w praktyce to w teori można założyć że nie wpływa to żaden sposób na grę. Oczywiście tak jak mówię w moim przypadku.

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!