VSYNC

2»

Komentarz

• xSzaty
    987 postsMember, Battlefield, Battlefield 3, Battlefield 4, Battlefield Hardline, Game Changer, Battlefield 1 Posty: 1,026 Game Changer
    Kochani, spór jest czysto akademicki. Mieszamy przeszłość z teraźniejszością, z pewnymi ograniczeniami natury ludzkiej itd i stąd jest niemożność porozumienia.
    Całe to vsync, to dinozaur, od jakiegoś czasu zarówno NV jak i AMD pracują nad zniwelowaniem negatywnych skutków synchronizacji, do tego trzeba jeszcze dorzucić monitory freesync, ustawienia gry (FOV), nasze ograniczenia fizyczne oraz przyzwyczajenia.
    Jeszcze nie tak dawno, włączenie dla mnie vsync nie istniało, mimo że funkcja była mi znana, ale wizja jej włączenia była porównywana przez mnie z wydłubaniem sobie oka, efekt ten sam. Lepiej nie grać, niż się męczyć.
    Dziś sprawa ma się inaczej, wymienione wcześniej firmy pracują nad usunięciem negatywnych skutków włączenia vsync, czy to poprzez sterowniki, nowe technologie, nowe monitory.
    Jeżeli ktoś gra z vsync i nie odczuwa negatywnych skutków, to niech sobie gra, nauczmy się szanować decyzje innych. (i vice versa).
    Jednym styka 60 kl/s, innym nie, jedni wolą mieć tych klatek więcej, ale ze spadkami, a inni wolą zamrozić to na 60, i niech tak zostanie. Spór jest niepotrzebny.
    Zagrajmy lepiej :smile:

~~ Pecetowiec od zarania dziejów. ~~ Gram bez spiny, zabijam klawiszem Q ~~ Sprawdź się w Zula Europe ~~

• MarcinHD1
    257 postsMember, Battlefield, Battlefield 3, Battlefield 4, Battlefield Hardline, Battlefield 1, Battlefield V Posty: 270 Member
    AgentBartezz napisał użytkownik: »
    Zwracam honor, zmęczona głowa.. Doczytałem a nie zanotowałem w głowie.. Ale generalnie chodziło mi o to, że nie jest to takie niepodważalne. Skoro jest ta różnica taka że sie jej nie da wychwycić w praktyce to w teori można założyć że nie wpływa to żaden sposób na grę. Oczywiście tak jak mówię w moim przypadku.

Jeżeli jest marginalna to jak najbardziej można założyć, że nie wpływa na grę. Różne gry różnie reagują.
  • AgentBartezz
    415 postsMember, Battlefield, Battlefield 3, Battlefield 4, Battlefield Hardline, Battlefield 1, BF1IncursionsAlpha, Battlefield V Posty: 416 Member
    xSzaty napisał użytkownik: »
    Kochani, spór jest czysto akademicki. Mieszamy przeszłość z teraźniejszością, z pewnymi ograniczeniami natury ludzkiej itd i stąd jest niemożność porozumienia.
    Całe to vsync, to dinozaur, od jakiegoś czasu zarówno NV jak i AMD pracują nad zniwelowaniem negatywnych skutków synchronizacji, do tego trzeba jeszcze dorzucić monitory freesync, ustawienia gry (FOV), nasze ograniczenia fizyczne oraz przyzwyczajenia.
    Jeszcze nie tak dawno, włączenie dla mnie vsync nie istniało, mimo że funkcja była mi znana, ale wizja jej włączenia była porównywana przez mnie z wydłubaniem sobie oka, efekt ten sam. Lepiej nie grać, niż się męczyć.
    Dziś sprawa ma się inaczej, wymienione wcześniej firmy pracują nad usunięciem negatywnych skutków włączenia vsync, czy to poprzez sterowniki, nowe technologie, nowe monitory.
    Jeżeli ktoś gra z vsync i nie odczuwa negatywnych skutków, to niech sobie gra, nauczmy się szanować decyzje innych. (i vice versa).
    Jednym styka 60 kl/s, innym nie, jedni wolą mieć tych klatek więcej, ale ze spadkami, a inni wolą zamrozić to na 60, i niech tak zostanie. Spór jest niepotrzebny.
    Zagrajmy lepiej :smile:

Amen to that :)
    ALIENvPL napisał użytkownik: »
    Vsync mam włączony przez sterowniki nvidi czyli: Vertical sync ustawiony na wartość Adapcyjny.

Heja możesz przybliżyć gdzie tego szukać w ustawieniach grafiki :) ?
  • BlueTiger07
    366 postsMember, Battlefield, Battlefield 3, Battlefield 4, Battlefield Hardline, Battlefield 1, Battlefield V Posty: 372 Member
    No cóż, kiedyś krążyły legendy o złym, bezwzględnym vsyncu, który zjadał monitory. Ale czasy się zmieniły, lata minęły, nastąpiła ewolucja w oprogramowaniu i sprzęcie i już nie taki vsync straszny jak go malują. Wracając jeszcze do tej synchronizacji adaptacyjnej nvidia, lepiej jest chyba ustawić synchronizację na "szybką", powoduje ona brak 'tearingu' a wszystkie klatki powyżej wartości odświeżania monitora są pomijane, w grze vsync off i blokada klatek na ile komu pasuje i w zależności od monitora i sprzętu.
    Kilgour-Alex napisał użytkownik: »
    Heja możesz przybliżyć gdzie tego szukać w ustawieniach grafiki :) ?
    Panel sterowania/Panel sterowania NVIDIA/Ustawienia 3D/Zarządzanie ustawieniami 3D/Ustawienia globalne/Synchronizacja pionowa ..

• SkyZeWonsem
    1353 postsMember, Battlefield, Battlefield 3, Battlefield 4, Battlefield Hardline, Battlefield 1, BF1IncursionsAlpha, Battlefield V Posty: 1,366 Member
    edytowano listopad 2016
    Tak z ciekawości włączyłem w AMD
    Przechwytywanie01010.jpg
    i chyba placebo zagrało. No jakby lepiej.
    Kiedyś to były Bf-y. Znaczy przed BF3 i kastratem BC2.
  • xSzaty
    987 postsMember, Battlefield, Battlefield 3, Battlefield 4, Battlefield Hardline, Game Changer, Battlefield 1 Posty: 1,026 Game Changer
    edytowano listopad 2016
    No to jak powiedziałeś A, to trzeba i B. Włącz Potrójne Buforowanie OpenGL (stara szkoła). Jakość Filtrowania tekstur możesz dać na Wydajność a Filtrowanie Morfologiczne wyłączyć. Ale to tylko takie moje sugestie.

ps.
    potrójne buforowanie można tez włączyć w pliku user.cfg ->RenderDevice.TripleBufferingEnable 1

~~ Pecetowiec od zarania dziejów. ~~ Gram bez spiny, zabijam klawiszem Q ~~ Sprawdź się w Zula Europe ~~

• SkyZeWonsem
    1353 postsMember, Battlefield, Battlefield 3, Battlefield 4, Battlefield Hardline, Battlefield 1, BF1IncursionsAlpha, Battlefield V Posty: 1,366 Member
    Pstykam sobie wszystko. Tak z ciekawości by zobaczyć czy zauważę jakieś zmiany. Zacząłem od w/w funkcji a później zobaczę twoją propozycje.
  • zelazkom
    11 postsMember, Battlefield, Battlefield 3, Battlefield 4, Battlefield 1 Posty: 12 Member
    Potrójne buforowanie OpenGL nic nie zmienia w grze pisanej pod DirectX. Obsługa potrójnego buforowania w DX od zawsze kulała, dlatego niektórzy twórcy sami implementowali tę funkcję w swoich grach. Od Windows 8.1 potrójne buforowanie jest wspierane natywnie w trybie desktop, stąd poprawa płynności u niektórych po przełączeniu na okno bez ramek.
  • PPBrothersPL-2
    7 postsMember, Battlefield, Battlefield 1 Posty: 8 Member
    edytowano listopad 2016
    Ja u siebie sprawdzałem jak gra śmiga na włączonym, adaptacyjnym, szybkim i stwierdzam, że na wyłączonym vsync jest najlepiej, gra ogólnie mi sie nie przycina ani nic z tych rzeczy jedynie to fps leci strasznie w dół na ok 40fps i wtedy jest chwilowe zwolnienie ale występuje to rzadziej niż przy innych ustawieniach vsync, odświerzanie monitora 60mhz
  • SkyZeWonsem
    edytowano listopad 2016
    gra ogólnie mi sie nie przycina ani nic z tych rzeczy jedynie to fps leci strasznie w dół na ok 40fps i wtedy jest chwilowe zwolnienie
    Hmmm nie tnie ale lecą fps-y i jest zwolnienie ?!?
    No to szczęśliwiec, że działa ci bezbłędnie choć spadają fpsy ;)
  • xSzaty
    edytowano listopad 2016
    Ogólnie włączenie vsync kiedyś powodowało problem, dlatego dodano opcję potrójnego buforowania ramek, co i tak nie rozwiązywało problemów z przycięciami. Dlatego napisałem w nawiasie stara szkoła. W grach była zazwyczaj jedna i druga opcja, dziś w bf1 został tylko wpis w konsoli. Obecnie ciężar został wzięty na sterowniki/sprzęt i dlatego włączenie vsynca nie jest już taką tragedią.

Jeżeli kogoś interesuje włączenie vsync, to proponuję odpalić w konsoli komendę PerfOverlay.DrawGraph 1 i porównanie zachowania CPU z włączonym vsync i wyłączonym.

• PPBrothersPL-2
    7 postsMember, Battlefield, Battlefield 1 Posty: 8 Member
    Tak, na forum ludzie piszą o chwilowych przycięciach czyli według mnie chodzi o chwilowe zatrzymanie obrazu, u mnie nie ma tego zjawiska
  • SkyZeWonsem
    Spadki fps to również przycięcia i w większości przypadków o tym piszemy. Po ostatniej aktualizacji jest z tym problem. Mi na przykład nigdy nie spada poniżej 75 fps co nie oznacza, że nie widzę przycięć jak chrupnie ze 100 do tych 75-ciu.
  • Kaborr
    7 postsMember, Battlefield, Battlefield 3, Battlefield 4, Battlefield 1, BF1IncursionsAlpha, Battlefield V Posty: 7 Member
    U mnie jak włączę grę w trybie DX12 mam wtedy efekt kisielu. Karta radeon 7970. Różnica w „czuciu i celowaniu” ogromna. Na początku byłem załamany myślałem, że to wina pełnej gry (w becie było w pożądku oczywiście tam był tylko DX 11). Na szczęście w trybie DX11 wszystko działa. Teraz się zastanawiam czy po przełączeniu w DX12 nie włącza mi się VSYNH. Musze sprawdzić jak sprawa będzie wyglądała w trybie DX11 + VSYNH.
  • Cobra_o7o
    40 postsMember, Battlefield, Battlefield 3, Battlefield 4, Battlefield 1, Battlefield V Posty: 40 Member
    xSzaty napisał użytkownik: »
    ...dziś w bf1 został tylko wpis w konsoli. ...

...Jeżeli kogoś interesuje włączenie vsync, to proponuję odpalić w konsoli komendę PerfOverlay.DrawGraph 1...

Jak to? Przecież w opcjach gry jest pozycja "synchronizacja pionowa", którą można ustawić wył/wł. Z tego co wiem to jest właśnie vsync.

• xSzaty
    Jasne, że jest, ale nie ma potrójnego buforowania i o tym wspominam.

• SkyZeWonsem
    Testuje sobie te opcje u AMD i jedno jest pewne. Potrójne buforowanie i nie mogę nikogo trafić :/ Dziękuję - opcja idzie na off i znowu jestem haxem.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.